Anya vagyok és dolgozni akarok - körkép a világban uralkodó gyesmodellekről
A legtöbb európai országban hetekben mérik a gyest, sokkal több a bölcsődei hely és nagyobb arányú a részmunkaidős foglalkoztatás, mint hazánkban. A boldogság kulcsa azonban nem ebben, hanem a szabad akaratban keresendő - olvasható a HVG cikkében.
Hollandiában a legboldogabbak a gyerekek az UNICEF felmérése szerint. Ennek oka, hogy a holland nők maguk dönthetnek arról, mikor álljanak vissza munkába és a kismamák 68 százaléka heti 25 órában dolgozik, így marad idejük a családjukra és magukra is.
Négy nagy juttatási rendszer jellemző a fejlett világban Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi Bizottság tagja szerint.
- Az Egyesült Államokban gyakorlatilag nincs a gyerek születése után kivehető fizetett szabadság.
- Néhány európai országban – Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában és az ENSZ dolgozói számára – a négy hónap, amiből ráadásul egyet ki kell venni a várandósság utolsó hónapjában.
- A skandináv modell, ahol jellemzően egy évig maradnak otthon a szülők, s ezt az apa és az anya általában megosztja egymással. A szülők választhatnak, hogy 90-80-70, vagy kevesebb százalékban dolgoznak.
- És végük a hároméves magyar, és a négy esztendős cseh modell. Csehországban azonban négy évre járó pénzt akár egy év alatt is fel lehet venni, és utána visszamenni dolgozni, így senki sem esik el a neki járó pénztől.
Herczog Mária egyébként a skandináv modell tartja ideálisnak. Herczog szerint tévedés a 3 évig járó gyes, mert nem attól lesz valaki szüleihez kötődő felnőtt, ha 24 órát együtt tölt velük az első éveiben, hanem ha valaki megkapja a szeretetet, figyelmet, törődést, és mindent ami ezzel jár
- Korábban úgy vélték, hogy a gyereknek az a legjobb, ha hároméves koráig otthon van vele az anyja. Manapság ezt, két-két és fél éves korra teszik, de csak akkor, ha az anyja nem érzi magát bezárva. Az ugyanis a legrosszabb a gyereknek - mondta az ismert gyerekpszichológus, Vekerdy Tamás.